5 sposobów na pozbycie się pękających naczynek na twarzy

Pękające naczynka, medycznie nazywane teleangiektazjami, to problem, który może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Wady w strukturze naczynek są najczęściej przekazywane genetycznie – u niektórych są bardziej kruche, przez co pod wpływem temperatury zmieniają swoją objętość i pękają. Warto wiedzieć, że rozszerzone naczynka nie dotyczą jedynie obszaru twarzy, ale także nóg. Silniej ukrwione przypadki rozlanych teleangiektazji na nogach mogą prowadzić do żylaków, dlatego warto objąć je opieką lekarską. Natomiast naczynka na twarzy nie są groźne, ale trudno zakryć je nawet makijażem. Jak skutecznie z walczyć z pajączkami naczynkowymi? Istnieje wiele domowych i medycznych sposobów, które niwelują ich występowanie.

Po pierwsze, zmień nawyki!

Pajączki naczynkowe uwidaczniają się przez nieświadome nawyki. Osoby narażone na ich rozlewanie powinny unikać długich i ciepłych kąpieli, a także opalania, szczególnie bez kremu UV. Rozszerzone naczynka pojawiają się również pod wpływem zimna, dlatego przy minusowych temperaturach warto nakładać na twarz tłuste kremy, które stworzą barierę ochronną dla cery i nie narażą skóry na przemarznięcie. Jeżeli chodzi o naczynka, które odsłaniają się na nogach, rekomenduje się częstą aktywność fizyczną, nawet w postaci spacerów. Kobiety, które borykają się z pierwszym stadium żylaków, powinny natychmiastowo zmienić rodzaj noszonego obuwia – buty na obcasie są szkodliwe i mogą przyśpieszyć rozwój rozlewających się naczynek. Zamykanie naczynek na nogach może być nie tylko nieprzyjemne, ale równie bardzo niezdrowe,

Dieta, a rozszerzone naczynka

Właściwa dieta jest podstawą dobrej kondycji zdrowotnej. Rozszerzone naczynka mogą być potęgowane przez niedobór witaminy C, E i PP, cynku oraz wapnia. Witamina C zmniejsza kruchość naczynek i wspomaga ich regeneracje. Witamina E usprawnia krążenie krwi i zmniejsza obrzęki występujące na żyłach. Natomiast witamina PP zapobiega pękaniu naczyń. Z powyższych względów zaleca się włączyć do jadłospisu cytrusy, paprykę czerwoną, kaszę gryczaną, ryby, oleje roślinne, jajka, nabiał i wszelkie nasiona.

Oprócz tego warto zniwelować jedzenie produktów, które mogą pogłębiać problem rozszerzonych naczynek. Zaleca się unikać alkoholu, palenia papierosów, picia dużej ilości kawy i ostrych przypraw. Wszelkie posiłki, które jemy, powinny być ostudzone, by wspomagały rozszerzania się pajączków. Pękanie naczynek może nasilać stosowanie antykoncepcji i leków hormonalnych – przy wizycie u lekarza warto powiedzieć o problemie, żeby medyk mógł wziąć to pod uwagę przy wypisywaniu recepty.

Właściwa pielęgnacja skóry naczynkowej

Aby zmniejszyć widoczność naczynek, powinniśmy przede wszystkim wykluczyć z pielęgnacji kosmetyki na bazie alkoholu i peelingi gruboziarniste. Te produkty mogą doprowadzić do podrażnienia skóry i rozszerzenia naczynek. By pomóc skórze, zaleca się korzystania z delikatnych produktów dedykowanych cerze naczynkowej. Dobrze, aby w składzie maseczek znalazły się naturalne oleje (na przykład z dzikiej róży), czerwona glinka lub rumianek. Naturalnym składnikiem produktów pielęgnacyjnych łagodzącym rozszerzone  naczynka będzie aloes, znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych i gojących. Jest bogaty w witaminy, które regenerują skórę i chronią ją przed przesuszeniem. Warto poszukać też kosmetyków, które zawierają ekstrakt z borówki czarnej. Borówka rozświetla i wygładza cerę, a także wzmacnia pracę naczynek i zapobiega ich pękaniu.

Leki na pękające naczynka

Medycyna oferuje leki, które wspomagają walkę z pękającymi naczynkami i zapobiegają ich dalszego rozwoju. W tym przypadku należy niezwłocznie udać się na wizytę do dermatologa, który po dokładnym obejrzeniu skóry będzie mógł wydać właściwą receptę.

Zabiegi laserowe usuwające pękające naczynka

Zabiegi laserowe to zdecydowanie najskuteczniejsza metoda zwalczająca pękające naczynka. Rynek medycyny estetycznej oferuje wiele rodzajów zabiegów, które rekomenduje się skórze naczynkowej, dlatego wybór najlepszej opcji może być utrudniony. Przy wyborze metody usuwania pękających naczynek należy wziąć pod uwagę skuteczność i bezpieczeństwo działania, które zależą od jakości zastosowanego sprzętu.

Duża popularnością cieszy się zabieg zamykania naczyń IPL (czyli Intense Pulsed Light) – jest to najbardziej inwazyjną dla ciała metoda, która wymaga powtarzania zabiegu kilkakrotnie dla pożądanych rezultatów. Inną metodą jest elektrokoagulacja lub diatermia chirurgiczna. Ten rodzaj zabiegu wiąże się z nieprzyjemnym uczuciem pieczenia, dużym podrażnieniem skóry i zaczerwienieniem, który trwa co najmniej tydzień. Okres rekonwalescencji wiąże się ze strupami, które pojawiają się na twarzy w trakcie gojenia. Jest to uciążliwy proces, który może być kłopotliwy szczególnie dla osób, które pracują stacjonarnie i codziennie muszą wychodzić z domu.

Czy istnieje sposób, który skutecznie usuwa naczynka, a jednocześnie nie jest inwazyjny dla skóry i nie pozostawia po sobie długiego procesu gojenia ran? Tak! Urządzenie Fotona Dynamis Sp Pro to ultranowoczesna technologia, która stosunkowo niedawno pojawiła się na rynku medycyny estetycznej. Korzysta z niej gabinet Wellclinic zlokalizowany w Warszawie. Profesjonalna kadra Wellclinic jest w stanie trwale usunąć naczynka z twarzy w niespełna godzinę. Dzięki zabiegowi cera ma ujednolicony koloryt, a dalszy rozwój pękających naczynek jest zatrzymany. Zabieg polega na emitowaniu przez urządzenie Fotona Dynamis Sp Pro pojedynczych strzałów lasera, które trafiają bezpośrednio w naczynka. Metoda usuwa naczynka bez uszkadzania skóry, dzięki czemu nie pozostawia po sobie żadnych ran i nie wyklucza pacjenta z codziennych czynności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *