COVID-19: objawy i leczenie

COVID-19 wywołuje koronawirus SARS-Cov-2 z Chin. Które są objawy koronawirusa?

Warto wiedzieć, kiedy się zabezpieczyć przed COVID-19 oraz co powodować, jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem. Jak robi mapa zachorowań na koronawirusa?

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołał już epidemię o zasięgu międzynarodowym – wg danych Światowej Organizacji Zdrowia choroba COVID-19 jest obecna w ponad stu krajach, w obecnym jeszcze w Polsce.

Statystyki z raportu WHO opowiadają o ponad stu dwudziestu tysiącach potwierdzonych zachorowań na całkowitym świecie (zdecydowana przewagę w Chinach) i ponad 4000 zgonów.

Kilka tysięcy przypadków zakażenia potwierdzono we Włoszech (gdzie wirus powtarza się w niesamowitym tempie), pierwsze przypadki zakażeń potwierdzono również m.in. w Szwajcarii, Niemczech, Chorwacji, Austrii, Rumunii, Grecji, Estonii, Wielkiej Brytanii, Francji, w Danii, Holandii, na Białorusi.

Koronawirus z Chin przenosi się znacznie szybko, odnosi się ze zwierząt na wszystkich, a zarówno z przedstawiciela na pracownika. Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że koronawirus z Chin ma potencjał pandemiczny. Okres wylęgania wady jest znacznie większy niż zakładano i stanowi aż 24 dni. Na ogól pierwsze symptomy, przypominające grypę, pojawiają się po 5 dniach.

Lecz istnieje a przyjazna informacja: do tej pory wyzdrowiała zdecydowana większość zarażonych osób.

Koronawirus SARS-Cov-2 – czym jest

Koronawirus SARS-Cov-2 to wirus z podrodziny Coronavirinae przebywających w czterech rodzajach: alfa-, beta-, delta- i gamma-. Co dobre zawsze te wirusy atakują ssaki i ptaki. Koronawirusy mają aspirację do mutowania. Wspomniany koronawirus z Chin na człowieka przeniósł się prawdopodobnie w końca spożycia nieświeżych owoców morza lub zupy z nietoperza. Wirus przemieszcza się również z mężczyzny na człowieka.

Jak wykazuje się COVID-19?
COVID-19 łatwo pomylić z chorobą, gdyż obie te choroby dają podobne objawy. Koronawirus SARS-Cov-2, który zajmuje chorobę COVID-19, powoduje:

-ból głowy
-kaszel
-ból gardła
-gorączkę
-uczucie zmęczenia

Pojawiają się również problemy z oddychaniem. W osiągnięciu zarażenia wirusem może dołączyć do zapalenia płuc, i nawet śmierci. Należy pamiętać, że koronawirus SARS-Cov-2 jest daleko krytyczny dla kobiet o obniżonej siły także dla starych – co dobre, najnowsze doniesienia potwierdzają, że stosunkowo rzadko atakuje dzieci.

Warto wiedzieć

Koronawirus z Chin po raz pierwszy zdiagnozowano wśród mieszkańców 11-milionowego miasta Wuhan. 28 stycznia 2020 roku naukowcy z Chinese Centre for Disease Control and Prevention oficjalnie potwierdzili, że źródłem wirusa był lokalny rynek. Można tam kupić dzikie zwierzęta: węże, szczury, bobry, lisy, wilki, pawie. Zwierzęta trzymane są w klatkach i zabijane na zlecenie. Pierwsza z zarażonych osób zjadła zakażone mięso kupione tylko na rynku w Wuhan.

Codziennie pojawiają się nowe doniesienia o dodatkowych ofiarach wirusa z Chin. Miasto Wuhan i sąsiadujące spośród nim Huanggang zostały odcięte z świata. Nie służą tam lotniska, restauracje, zamknięto transport publiczny. Wszystko, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

Niestety koronawirus rozprzestrzenia się znacznie szybko, także poza granice Chin. Przypadki zachorowań odnotowano m. in. u pacjenta w USA – mężczyzna sam zgłosił się do szpitala, jednak w współczesnej chwili jego występowaniu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Potwierdzono obecność drobnoustroju w Europie, gdzie największym źródłem epidemii są obecnie Włochy – tam odnotowano już ponad 300 przypadków zakażeń, z których kilkanaście przygotowało się zgonem).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *