Dlaczego warto badać wzrok?

W dzisiejszych czasach wielu ludzi w Polsce, jak i na świecie spędza sporą część swojego czasu przy różnego rodzaju telefonach komputerach itp. czy to pracując, oglądając filmy, czy po prostu odpoczywając. Jak wiadomo nie jest to, sprzyjające zjawisko dla naszego oka. Wielogodzinne wpatrywanie się w migający obraz bardzo mocno nadwyręża nasz wzrok. Bardzo często doprowadzając, do wielu schorzeń związanych z tym narządem. Jednym z najczęstszych tego typu schorzeń może być, zespół suchego oka czy wiele innych negatywnych skutków. Dlatego, aby temu zapobiec, warto odbyć wizytę u lekarza okulisty czy optyka.

Jak Często badać wzrok

Badanie wzroku u osób dorosłych

Bardzo często zdarza się, że bagatelizujemy znaki, jakie dają nam nasze oczy. W wielu przypadkach odkładamy wizyty u lekarza okulisty z najróżniejszych powodów, zwalając najczęściej to na brak czasu czy, że pójdzie się przy okazji. Dorosła osoba powinna odbywać wizyty kontrolne u okulisty przynajmniej raz na dwa lata. Oczywiście mowa tu o osobach nieborykająca się z problemami wzrokowymi. Natomiast osoby, które posiadają szkła kontaktowe czy soczewki powinny odbywać taką wizytę minimum raz w roku. Nawet jeśli nie czują potrzeby, bo nie mają żadnych dolegliwości, czy pogorszeń w widzeniu. Gdy swoją wadę mamy pod kontrolą, taka wizyta powinna odbyć się profilaktycznie, szczególnie jeśli cierpimy na jaskrę, zaćmę czy stożek rogówki. Osoby po 40 roku powinny badać się regularnie. Ponieważ mogą wystąpić pierwsze znaki prezbiopii tj. starczowzroczności, która polega na pogorszeniu się wzroku u osób po 40 roku życia.

Badanie wzroku u dzieci

Jeśli mówimy o dzieciach oraz młodzieży, takie badanie powinno być zrobione raz na dwa lata, lub zgodnie z zaleceniem okulisty. Najczęściej badania kontrolne przeprowadza lekarz pediatra, podczas tak zwanego bilansu. Odbywa się, to gdy dziecko kończy rok, dwa lata i cztery lata. Następne takie badanie odbywa się przed pierwszą klasą podstawówki, a później między trzecią a czwartą klasy. Jeśli mówimy tu o starszych dzieciach, warto odbyć dokładniejsze badania oczu, gdyż w okresie dojrzewania zachodzą duże zmiany w organizmie młodego człowieka. Warto również sprawdzić wtedy kanaliki łzowe i warstwy oka. Wizyty kontrolne powinny odbywać się częściej, jeśli mamy w rodzinie osoby, u których występują choroby ogólnoustrojowe, mające wpływ na stan, w jakim znajdują się oczy.

Kto powinien badać wzrok

Tak jak zostało to wyżej wspomniane, wzrok powinna badać każda osoba, w każdym wieku. Jedni powinni robić to częściej z powodu wieku, różnego rodzaju schorzeń czy nawet posiadania okularów, lub soczewek kontaktowych. Natomiast osoby zdrowe, badanie poświęcone oczom powinny odbywać zależnie od swojego wieku. Wizyta powinna być raz na rok lub 2 lata.

Dlaczego warto chodzi do okulisty/optyka

Jak wiadomo, nie trzeba zbytnio przekonywać ludzi do tego, że wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, jaki posiadamy. Jeśli sami nie będziemy starać się o to, by pielęgnować i pilnować naszego wzroku to nikt nas w tym nie wyręczy. Ze zwiększaniem się naszego wieku i przybywających nam różnego rodzaju schorzeń i chorób tym bardziej powinniśmy zadbać o wzrok. Nie wolno ograniczać się jedynie do podstawowego lekarza, jakim jest pediatra, lecz warto by wybrać się do okulisty/optyka, nawet jeśli nie czujemy takiej potrzeby, oraz nie odczuwamy żadnych objawów. Lekarz okulista może przeprowadzić ogólne badania, po których mogą zostać przepisane okulary czy soczewki. Dzięki dzisiejszej technologii, jaką dysponują okuliści, mogą robić dokładniejsze badania takie jak np. badanie USG oka. Systematyczne wizyty u okulisty mogą, także skutkować wykryciem różnego rodzaju chorób układu krążenia, cukrzycę, miażdżyce czy różnego rodzaju choroby naszych oczu między innymi takich jak zaćma, jaskra, retinopatia cukrzycowa.

Podsumowanie

Podsumowując wszystko, co zostało powiedziane powyżej, naprawdę warto odbyć wizytę u okulisty czy optyka. Dzięki czemu możemy zdiagnozować u siebie różnego rodzaju choroby i schorzenia, nawet takie niezwiązane z narządem wzroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *