Kropelkowe nietrzymanie moczu u mężczyzn: co to jest, przyczyny i leczenie

Nietrzymanie moczu jest poważnym problemem, który nie powinien być lekceważony. Co warto wiedzieć na temat kropelkowego nietrzymania moczu u mężczyzn? Sprawdź najważniejsze informacje o przyczynach i leczeniu.

Nietrzymanie moczu jest poważnym problemem, który nie powinien być lekceważony. Co warto wiedzieć na temat kropelkowego nietrzymania moczu u mężczyzn? Sprawdź najważniejsze informacje o przyczynach i leczeniu.

Czym jest kropelkowe nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu, czyli jego mimowolna utrata może mieć różnorodną postać. Jedną z nich jest kropelkowe nietrzymanie moczu, które dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Kropelkowe nietrzymanie moczu to dolegliwość, w której dochodzi do mimowolnego wycieku małych ilości moczu w postaci kropelek. Może ono następować po mikcji, czyli po oddaniu moczu, ale także pomiędzy wizytami w toalecie.

U mężczyzn kropelkowe nietrzymanie moczu może wywoływać poważny dyskomfort, gdy na spodniach widoczne są ślady moczu i pojawia się jego nieprzyjemny zapach, co może stać się powodem kompleksów, unikania innych osób.

Przyczyny kropelkowego nietrzymania moczu u mężczyzn

Do kropelkowego nietrzymania moczu u mężczyzn dochodzi najczęściej na skutek dolegliwości prostaty lub infekcji układu moczowego.

Również powodem może być osłabienie mięśni dna miednicy, na przykład na skutek postępującego weku, urazów, schorzeń czy na skutek operacji prostaty.

Wśród innych przyczyn kropelkowego nietrzymania moczu wskazuje się na stosowanie leków moczopędnych, nadwagę, cukrzycę.

Kropelkowe nietrzymanie moczu u mężczyzn – leczenie

W kropelkowym nietrzymaniu moczu w pierwszej kolejności należy określić jego przyczynę, a następnie spróbować ją wyeliminować.

Zaleca się także prowadzenie ćwiczeń dna miednicy, aby spowodować ich wzmocnienie.

Doraźnie stosuje się wkładki męskie urologiczne, które zatrzymują mocz i jego nieprzyjemny zapach. Dla wyrobu medycznego jak wkładki urologiczne dla mężczyzn refundacja jest dostępna jedynie w określonych przypadkach jak:
– nowotwory,
– upośledzenie umysłowe,
– zespoły otępienne,
– uszkodzenia dróg moczowych, układu nerwowego, pokarmowego związane z wadami rozwojowymi pochodzenia jatrogennego, pourazowego.

Używane są także cewniki zewnętrzne, które zakładane są na prącie i podłączane do worka do zbiórki moczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *