Kurzajka na palcu u dziecka – leczenie i profilaktyka

Z problemem kurzajek u naszych pociech możemy spotkać się niezwykle często. Dziecięcy układ nie jest bowiem do końca jeszcze ukształtowany, przez co zagrożenie ich wystąpieniem jest znacznie większe niż u dorosłych. Jest to niestety powszechny problem, z którym musimy mierzyć się od wielu lat. Szczególnie często u dzieci występują kurzajki na palcach rąk i nóg. Obecnie istnieje jednak wiele metod zniwelowania uporczywych kurzajek.

Domowe metody walki z kurzajkami u dzieci

W medycynie ludowej znane jest kilka sposobów, które mogą pomóc pozbyć się kurzajek na palcach. Jednym ze sposobów jest sok z jaskółczego ziela, jednak trzeba być niezwykle ostrożnym, a w przypadku alergików stosowanie tego jest całkowicie niemożliwe.

Metody walki z kurzajkami u dzieci

Sposobów z medycznej dziedziny jest już jednak znacznie więcej. Z kurzajkami na palcach rąk możemy z poradzić sobie przykładowo przy pomocy elektrokoagulacji. Jest to metoda skuteczna również w przypadku kurzajek na palcach u nóg, jednak w obu przypadkach jedynie, gdy są one niewielkich rozmiarów.

Bardziej inwazyjną metodą walki z nimi może być zamrażanie ciekłym azotem bądź łyżeczkowanie. Ta metoda wymaga jednak uprzedniego zmiękczenia brodawek. W tym celu używa się zazwyczaj zaklejanie plastrem wcześniej posmarowaną maścią kurzajkę.

Na rynku możemy znaleźć też łagodniejsze metody walki z kurzajkami. Dobrym sposobem jest płyn na skórę Brodacid. Dzięki zawartości kwasu mlekowego salicylowego, cieszy się wysoką skutecznością

Zapobiegaj, zamiast leczyć

Jak uchronić nasze dziecko od niepożądanego występowania kurzajek na palcach? Czasami mimo stosowania wszelkich zaleceń mogą one wystąpić, jednak pozwala to na zmniejszenie ryzyka. Szczególnie ważne jest dbanie o higiene dziecka. W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia kurzajek na rękach u dziecka musimy również zadbać o regularną dezynfekcję rąk.

Zwiększone ryzyko wystąpienia kurzajek na palcach u nóg może wystąpić podczas nieużywania klapek na publicznych kąpieliskach. Szczególnie ważna jest również regularna obserwacja tych miejsc w celu szybkiego zareagowania i wdrożenia leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *