Osoba przewlekle chora w domu. Co robić?

 

Osoba przewlekle chora w domu tworzy wiele wyzwań dla innych domowników. Szczególnie że choroba takiej osoby przybywa niespodziewanie i nagle. Reszta rodziny lub najbliższych nie jest w stanie odpowiednio przygotować się „przed czasem” na zaistniałą sytuację. Ważne jest jednak, żeby przygotować choremu jak najlepsze warunki do życia. Dzięki temu poprawimy jego samopoczucie, a nawet fizyczny stan zdrowia. Dlatego warto wiedzieć, jak przygotować się na zaistniałą sytuację. Dowiedzmy się co robić, gdy ktoś z najbliższych będzie przewlekle chory.

Osoba przewlekle chora potrzebuje od nas jak najwięcej wsparcia i opieki. Dotyczy to zarówno sfery fizycznej i pomocy przy poprawianiu stanu zdrowia, jak i przy ogólnym samopoczuciu. Wielu naukowców uważa, że wsparcie psychiczne jest w stanie zdziałać wiele względem postępów fizycznych. Jest to jednak jeden z aspektów do przygotowania przez resztę domowników, zanim podejmiemy się opieki nad osobą przewlekle chorą. Sprawdźmy, co robić, gdy nasi najbliżsi będą potrzebować od nas pomocy.

Osoba przewlekle chora potrzebuje wsparcia psychicznego

Psycholodzy mówią wprost, że stan zdrowia psychicznego może zdziałać wiele względem ogólnego samopoczucia i stanu zdrowia. Walka z chorobą jest ciężka w sytuacji, w której nie ma się wsparcia i motywacji do dalszego działania. Ważne jest więc, by w mieszkaniu zachować jak najwięcej empatii i pozytywnego nastawienia przy osobie chorej. Często takie osoby nie chcą być ciężarem dla najbliższych. Najlepiej, gdyby wszystkie kroki podejmowane z naszej strony wydawały się bardzo naturalne. Powinniśmy kierować osobie chorej dużo miłości i zainteresowania, oddania i opieki. Dobrze też wspólnie spędzać czas, rozmawiać, wspólnie realizować różne aktywności jak np. uzupełnianie krzyżówek, czytanie książek czy oglądanie filmów. Z pewnością osoba przewlekle chora w takiej sytuacji może poczuć się doceniona, będąca wciąż w jedności z resztą rodziny.

Opiekun osoby przewlekle chorej. Jak ma się przygotować? 

Osoba będąca opiekunem osoby schorowanej zgadza się na pewne wyzwania, które czekają ją od pierwszego dnia z chorym. W końcu takie zajęcie nie jest proste. Nie dość, że wymaga to na takiej osobie odcięcie od własnej prywatności, to musi jeszcze posiadać silną psychikę. Z osobą chorą często jest jak z dzieckiem, do którego trzeba iść o każdej porze dnia i nocy, co powoduje ciągłe zmęczenie. Najgorsze jednak jest utrzymanie pozytywnego myślenia, mimo widzenia rzeczywistości. Osoba chora na naszych oczach przechodzi przez ostatnie chwile swojego życia. Musimy być ciągle ich promykiem nadziei na lepsze jutro.

Jak wesprzeć osobę przewlekle chorą na co dzień?

Wspominaliśmy już o tym, że dla osoby przewlekle chorej ważna jest dobra kondycja fizyczna i psychiczna. Dlatego też musimy zadbać o odpowiednie umeblowanie pomieszczenia, w którym chory będzie przebywać. Nie jest to jednak jedyna kwestia, która będzie na głowie opiekuna. Ważne są również udogodnienia w częściach wspólnych jak np. barierki w toalecie. Dzięki temu chory może przemieszczać się co jakiś czas po domu i nie poczuje się odizolowany. Dobrze również wzbogacić się w wózek inwalidzki oraz meble, które mają wiele zastosowań.

Jak przygotować pokój dla osoby przewlekle chorej?

Gdyby każdy miał wystarczająco dużo gotówki, nie byłoby problemu ze zorganizowaniem materaca ortopedycznego, specjalnych szafek, wygodnego łóżka czy innymi dodatkami. Niestety nie jest to takie łatwe do zorganizowania. Na szczęście odpowiednie przygotowanie pokoju osobie przewlekle chorej nie musi być realizowane w jednym momencie i z wydaniem całego swojego majątku. W jaki sposób? Dostępne są wypożyczalnie sprzętu medycznego. Dzięki niemu możemy wypożyczyć np. łóżko dla chorego, które często jest najważniejszym meblem, które powinno pojawić się w odnowionym pokoju. Jest to z pewnością tańsza alternatywa, niż zakup całego osprzętu. Dodatkowo możemy spróbować poszukać w naszej okolicy grup wsparcia, oferujących tego typu pomoc.

Oprócz sfery zewnętrznej liczy się wsparcie duchowe

Choroba osoby najbliższej często wywołać u nas może frustrację. Nie jest ona wywołana zachowaniem pacjenta, co tym, dlaczego akurat naszych najbliższych musiała spotkać taka nieprzyjemność w życiu. Odwracamy się wtedy od wiary, uważając, że to kara za grzechy. Dobrze więc dla chorego, jak i dla nas skupić się na sferze duchowej. Pomóc w tym może wspólna modlitwa czy zaproszenie księdza na wizytację do domu. Kapłan pomimo swoich obowiązków w kościele może również wesprzeć nas, jak i naszych najbliższych, przekazując Eucharystię lub wspierając w szukaniu grup wsparcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *