Rezonans magnetyczny Warszawa

Funkcjonalności, zalecenia i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym co rusz wykorzystywanym w diagnostyce. Pozwala na analizę całego ciała albo jego pewnej części w odniesieniu do zapalenia, uszkodzenia czy zmian nowotworowych. Chory podczas badania leży nieruchomo w ciasnym tunelu maszyny. Kiedy wypada wykonać MRI, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej przeprowadza się zwykle USG i RTG, dodatkowo także rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie wspomniane badania posiadają mnóstwo zalet ale i ograniczeń. Stąd tak istotne jest uzupełnianie się ich razem, zwiększając możliwości na odpowiednią diagnozę a potem efektywne terapie.
Potężnym pozytywem badania rezonansem może być uzyskanie dokładnych zdjęć z racji chociażby wykorzystania kontrastów i obserwacji organizmu pod kilkoma wymiarami. Najnowszej generacji maszyny pozwalają zbadać całe ciało, ale też jego konkretne organy. Penetracji podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Iście wielonarządowa analiza sprawdza się w badaniu zmian rakowych, przerzutów ale również analizie wielonarządowych uszkodzeń ciała, identyfikowaniu i lokalizowaniu bólu różnego pochodzenia.
Mimo mnóstwa przymiotów i nieinwazyjnego charakteru badania MRI ten sposób ma również wady. Kardynalną może być to, że MRI jest badaniem statycznym, pacjent musi spoczywać w jego trakcie bez ruchu co utrudnia przeprowadzenie badania dynamicznego bardzo istotnego przy schorzeniach choćby narządów ruchu. Niestety na wykonanie MRI w Polsce nadal czeka się zbyt długo. Szybciej dostępne są zdjęcia rentgenowskie czy USG. Jest ewentualność wykonania MRI prywatnie, koszt jednak to przeważnie kilkaset złotych za wskazany obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie wpływa niekorzystnie na organizm, aczkolwiek wykluczeni z badania są pacjenci z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania przeciwwskazaniem są różne alergie.

Wskazania do MRI

Po wykorzystaniu podstawowych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do wstępnej diagnozy, kieruje chorego na rezonans magnetyczny warszawa. Może to być rezonans całościowy ciała, głowy, brzucha czy miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Ważnym wskazaniem bywa potwierdzanie schorzeń układu nerwowego, chorób nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, schorzeń układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne bądź zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, opuchlizny kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa może okazać się istotny w wykrywaniu schorzeń całego organizmu. Jeśli nie ma przeszkody do przeprowadzenia badania, poddany może mu być każdy, po przeprowadzeniu rozmowy.

Na samo badanie należy przyjść w luxnym ubraniu bez metalowych części, nie wnosić kluczy, kosztowności, telefonu, kart i urządzeń elektronicznych, dysponować dokument tożsamości, badanie poziomu kreatyniny (w przypadku podania kontrastu), przyjść na badanie na czczo, bez make-up, pianki czy lakieru na włosach. Nie wymaga się odstawienia stale przyjmowanych leków.

Jak prześwietla rezonans?

Podczas rezonansu badany zamknięty jest w tubie. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner urządzenia wytwarza silne pole magnetyczne oddziałujące na atomy wodoru i tlenu, następnie wytwarza fale radiowe które po drodze uderzają na przytoczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer odczytuje informacje o konstrukcji organizmu, opracować komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są szkodliwe. Większe ryzyko niesie prześwietlenie RTG.
Badanie potrzebuje dyscypliny i cierpliwości ze strony chorego, ale w nagrodę pokazuje pełen obraz o wartości diagnostycznej. MRI może być przeprowadzany bez ograniczeń, jedynie nieść może ryzyko dla pacjentów z rozrusznikiem serca albo różnymi metalowymi elementami w organizmie, te stanowią przeciwwskazania do MRI. Dlatego strasznie ważny jest wywiad i przekazywanie autentycznych odpowiedzi przed każdym wykonywanym badaniem albo zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *