USG Kolana Warszawa

Każdy człowiek ma wątpliwości co do przeprowadzanych badań. Nie każdy przechodził przez wszystkie możliwe badania i zrozumiałe jest, że chcą się dowiedzieć jak będzie dane badanie przebiegać. Oto kilka najczęściej zadawanych pytań.

Co się stanie, kiedy przybędę na badanie USG kolana?

Po przybyciu na badanie ultrasonograficzne stawu kolanowego należy przynieść skierowanie od lekarza. W ten sposób sonograf jest informowany o tym, co bada twój lekarz polecający. Powinieneś również przynieść ze sobą wszelkie wcześniejsze obrazowania lub skany kolana (np. Zdjęcia rentgenowskie, MRI lub tomograficzne), aby sonograf i radiolog mogli je ocenić i porównać skany z USG. Zostaniesz zarejestrowany, a twój sonograf zaprosi Cię do sali USG.

Co dzieje się podczas USG kolana?

Sonograf przedstawi się i zacznie od zadawania pytań o problem z kolanem. Będą chcieli poznać informacje, takie jak rodzaj występujących objawów, czas trwania objawów oraz czy w przeszłości uraz lub operacja. Podczas USG kolana ultrasonograf użyje przetwornika i żelu ultradźwiękowego do badania kolana w różnych pozycjach. Zostaniesz poproszony o położenie się na plecach i przewrócenie kolana w różnych pozycjach. Podczas badania zostaniesz również poproszony o zgięcie i wyprostowanie (zgięcie) kolana. Ostatnia część USG kolana wymaga, abyś położył się na brzuchu, aby sonograf mógł uzyskać dostęp do tylnej części kolana. Sonograf zapyta cię podczas skanowania, czy pewne ruchy lub ciśnienie przetwornika nasilają objawy. Jeśli doświadczasz objawów tylko w określonej pozycji lub podczas wykonywania określonego ruchu, sonograf poprosi cię o przejście do tej pozycji lub wykonanie tego ruchu w celu wykazania objawów. Jeśli podczas badania czujesz się nieswojo, sonograf zapewni poduszki wspierające, aby upewnić się, że czujesz się komfortowo.

Co będzie mógł zobaczyć sonograf?

Sonograf zbada przód, tył i boki kolana i oceni struktury tkanek miękkich w kolanie, takie jak ścięgna, więzadła, chrząstki, a nawet powierzchnie kostne i może być w stanie dostrzec problemy, takie jak łzy lub nadwyrężenia, nadmiar płyn, problemy z naczyniami krwionośnymi i masy tkanek miękkich. Sonograf będzie wiedział, czego szukać w zależności od wieku i historii klinicznej, i jest świadomy wielu nieprawidłowości, które możesz mieć.

Czy istnieją ograniczenia ultradźwięków kolana i czy istnieją inne techniki obrazowania do badania problemów z kolanem?

Ultradźwięki nie mogą przenikać do tkanki kostnej, w wyniku czego mogą badać jedynie powierzchowne struktury tkanek miękkich powierzchni kolan i kości. Oznacza to, że jeśli występuje problem w obrębie stawu kolanowego, możesz potrzebować dodatkowej metody obrazowania w celu zbadania, takiej jak prześwietlenie, CT lub MRI. Rentgen i CT są pomocne podczas badania uszkodzeń kości lub urazów, takich jak złamania lub zapalenie kości i stawów, a MRI jest najlepszą techniką obrazowania do oceny chrząstkowych i więzadłowych struktur wewnątrz stawu kolanowego. Dodatkowo, jeśli masz bardzo duże kolano, ultradźwięki mogą mieć trudności z dotarciem do głębszych struktur.

Gdzie mogę wykonać badanie USG?

Badanie https://usg-warszawa.pl można wykonać w każdej klinice, która jest do tego przystosowana, w miejscowości w której mieszkamy nie zależnie czy to duże miasta jak Warszawa, Łódź czy mniejsze jak Sandomierz, Sanok.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *