USG kolana

USG kolana

Ultradźwięki medyczne (znane również jako ultrasonografia diagnostyczna lub ultrasonografia) to technika obrazowania diagnostycznego lub terapeutyczne zastosowanie ultradźwięków. Służy do tworzenia obrazu wewnętrznych struktur ciała, takich jak ścięgna, mięśnie, stawy, naczynia krwionośne i narządy wewnętrzne. Jego celem jest często znalezienie źródła choroby lub wykluczenie patologii. Praktyka badania kobiet w ciąży za pomocą ultradźwięków nazywa się ultradźwiękami położniczymi i była wczesnym opracowaniem i zastosowaniem ultrasonografii klinicznej.

Ultradźwięki to fale dźwiękowe o częstotliwościach wyższych niż słyszalne dla ludzi (>20 000 Hz). Obrazy ultradźwiękowe, znane również jako sonogramy, są wykonywane przez wysyłanie impulsów ultradźwięków do tkanek za pomocą sondy. Impulsy ultradźwiękowe odbijają się echem od tkanek o różnych właściwościach odbicia i są rejestrowane i wyświetlane jako obraz.

Można tworzyć wiele różnych rodzajów obrazów. Najczęstszym, jest obraz w trybie B (jasność), który wyświetla impedancję akustyczną dwuwymiarowego przekroju tkanki. Inne typy mogą wyświetlać przepływ krwi, ruch tkanki w czasie, lokalizację krwi, obecność określonych cząsteczek, sztywność tkanki lub anatomię regionu trójwymiarowego.

W porównaniu z innymi dominującymi metodami obrazowania medycznego ultradźwięki mają kilka zalet. Zapewnia obrazy w czasie rzeczywistym, jest przenośny i można go przynieść do łóżka. Jest znacznie tańszy niż inne metody obrazowania i nie wykorzystuje szkodliwego promieniowania jonizującego. Wady obejmują różne ograniczenia pola widzenia, takie jak potrzeba współpracy pacjenta, zależność od budowy ciała, trudności w obrazowaniu struktur za kością i powietrzem lub gazami oraz konieczność wykwalifikowanego operatora, zwykle przeszkolonego specjalisty.

Do czego stosuje się ultradźwięki? Praktycznie nie ma żadnych ograniczeń. Można robić USG płodu, USG kolana, ale przede wszystkim wykorzystuje się ultradźwięki głównie do złamań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *