Wskaźnik WHR a otyłość brzuszna

Wskaźnik WHR jest narzędziem przeznaczonym do badania proporcji swojego ciała. Za jego pomocą można wykryć otyłość brzuszną – androidalną. Przeczytaj nasz tekst, z którego dowiesz się dokładnie czym jest WHR, jak go obliczyć oraz czym charakteryzuje się otyłość brzuszna.

WHR – co to jest?

Skrót WHR oznacza waist-to-hip ratio, czyli po polsku stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Do uzyskania poprawnego wyniku należy podzielić obwód talii przez obwód bioder. WHR pomaga w sposób skuteczny określić typ sylwetki, jak masa tłuszczowa jest rozmieszczona w ciele oraz stwierdzić czy dana osoba ma nadwagę. Na podstawie uzyskanego wyniku wiadomo już czy konieczne będzie przejście na ujemny bilans kaloryczny celem zgubienia masy tkanki tłuszczowej. Kluczem do uzyskania poprawnego wyniku WHR jest wiedza w jaki sposób poprawnie zmierzyć obwód talii i bioder.

Jak poprawnie zmierzyć obwód talii i bioder?

Na początku warto ustalić jakim przyrządem najlepiej zmierzyć te dwie części ciała. Jeżeli chodzi o sprzęt profesjonalny to do mierzenia obwodów przeznaczona jest specjalistyczna taśma do pomiarów antropologicznych, niemniej jednak równie dokładnie nasze ciało możemy zmierzyć za pomocą zwyczajnego centymetra (metra krawieckiego). Kluczowymi miejscami do mierzenia są:

 • obwód talii

W tym przypadku należy zmierzyć połowę wysokości pomiędzy dolną krawędzią łuku żebrowego a górnym grzebieniem kości biodrowej. Bardziej potocznie mówiąc, chodzi o wcięcie w talii – zazwyczaj wystarczy zmierzyć się na wysokości pępka. Pamięta, aby nie wciągać brzucha ponieważ wynik nie wyjdzie prawdziwy.

 • obwód bioder

Miarkę należy przeprowadzić na wysokości kolców biodrowych przednich górnych. Mówiąc potocznie chodzi po prostu o wysokość, na której pośladki są najszersze.

Jak obliczyć WHR?

Aby uzyskać WHR należy podzielić obwód talii przez obwód bioder. Wynik można w bardzo łatwy sposób zinterpretować, ponieważ dotyczy on wykazania czy należy się martwić otyłością brzuszną:

 • WHR > 1, w przypadku mężczyzn wskazuje, że cierpi się na otyłość brzuszną
 • WHR > 0,8, w przypadku kobiet wskazuje na otyłość brzuszną

Jeżeli Twoje WHR wskazuje na otyłość brzuszną koniecznie przejdź na ujemny bilans kaloryczny, ponieważ otyłość jest poważna choroba, która powoduje wiele chorób, może nawet doprowadzić do przedwczesnego zgonu.

Czym jest otyłość brzuszna?

Otyłość jest chorobą przewlekłą oraz nie wykazują tendencji do samoistnego ustępowania. Tę chorobę należy prawidłowo diagnozować i leczyć, tak samo jak każdą inna jednostkę chorobową. Z medycznego punktu widzenia otyłość brzuszna jest najgroźniejszą postacią otyłości. W przypadku braku jakichkolwiek działań do jej wyleczenia, ryzyko występowania takich chorób jak choroby układu sercowo-naczyniowego, jest ogromne. Warto wspomnieć, że to właśnie choroby układu sercowo-naczyniowego są tuż obok nowotworów najczęstszą przyczyną zgonów w naszym kraju.

Jakie są przyczyny powstania otyłości brzusznej?

Otyłość, także i ta brzuszna jest związana z wieloma aspektami. Najważniejsze przyczyny jej występowania to przede wszystkim:

 • złe nawyki żywieniowe – dieta wysoce przetworzona, która obfituje w cukry proste oraz tłuszcze nasycone, niskie spożycie warzyw i owoców;
 • dodatni bilans kaloryczny;
 • częste sięganie po używki takie jak alkohol czy papierosy;
 • brak odpowiedniej ilości aktywności fizycznej;
 • przyjmowanie niektórych leków takich jak między innymi: antydepresanty, leki przeciwdrgawkowe, glikokortykosteroidy (są to pośrednie przyczyny otyłości);
 • czynniki genetyczne, które są związane z regulacją apetytu, funkcjami komórki tłuszczowej w zakresie wydzielania substancji metabolicznych aktywnych oraz procesami termogenezy przy uwzględnieniu termogenezy poposiłkowej, podstawowej przemiany materii i spontanicznej aktywności fizycznej;
 • obecność niektórych jednostek chorobowych, które mają charakter endokrynologiczny w tym: niedoczynność tarczycy, choroby Hashimoto, zespołu policystycznych jajników, niedobór hormonu wzrostu czy też hiperinsulinizm pierwotny.

Ponadto ważnymi czynnikami, które bezpośrednio prowadzą do otyłości, w tym też do otyłości brzusznej są problemy natury psychicznej. Depresja, nerwica, ADHD czy zespół kompulsywnego objadania często prowadzą do objadania się i spożywania znacznie większej ilości kalorii, niż wymaga tego dzienne zapotrzebowanie energetyczne.

Skutki otyłości brzusznej

W przypadku kobiet najpoważniejszymi skutkami dla zdrowia, wywołanymi przez otyłość brzuszną są: cukrzyca typu II, nowotwory jajników, piersi, endometrium, problemy z miesiączką, problemy z zajściem w ciąże, a nawet i bezpłodność. Jeżeli chodzi o mężczyzn, to otyłość brzuszna często wywołuje nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, zespół bezdechu sennego oraz nowotwory prostaty i jelita grubego.

Źródła:

 1. https://bmi22.pl/whr
 2. https://bmi22.pl/bmi-30-35/otylosc-1
 3. https://www.researchgate.net/profile/Irena-Maniecka-Bryla/publication/281322323_Epidemia_otylosci_w_XXI_wieku/links/55e2405d08ae2fac471f9399/Epidemia-otylosci-w-XXI-wieku.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *